Kahkaha Çiçeği

Zamanın birinde bilinmeyen bir diyarda yaşayan mutsuz ama zengin bir adam varmış. Bu zengin adam ne isterse alabiliyor ne isterse yapabiliyormuş ama buna rağmen hiçbir şeyden hoşnut değilmiş. Ve bu hoşnutsuzluğunun nedenini kimseler bilmiyor kimselerde çare olamıyormuş.

Adamın malikanesine yakın bir yerde minicik evi ve bahçesi olan bir de öksüz ve yetim bir genç kız varmış. Bu genç kız minicik bahçesinde her çeşit renkte çiçek yetiştiriyor ve bunları satarak geçimini sağlıyormuş. Bahçesi o kadar güzelmiş ki her mevsim kelebekler, arılar, kuşlar bu bin bir çeşit renkteki çiçeğe konuyor ve çiçeklerde etrafa çok güzel kokular saçıyormuş. Tatlı kız kazandığı tüm parayı çiçeklerinin beslenmesine ve birkaç lokma yemek için harcıyormuş ama buna rağmen o kadar mutluymuş ki zaman zaman şen kahkahaları adamın odasından duyuluyormuş.

Adam ne zaman kızın şen kahkahalarını duysa: “Ne var bu kadar gülecek, mutlu olunacak acaba” diye homurdanıyor ve sinirleniyormuş.

Yine günlerden bir gün çiçekçi kız gülüp eğlenirken kızın sesini duymuş ve hemen hizmetçilerini çağırmış: “Evimin yanındaki evde yaşayan ve durmadan gülen şu kızı getirin de öğrenelim bu kadar neşeli olacak ne varmış” demiş.

Adamları aceleyle kızın evine gitmişler ve adamın sözlerini çiçekçi kıza aktarmış sonrada eklemişler: “İş verenimiz çok hoşnutsuz biridir, sakın onu sinirlendireyim deme her şeye kızmaya hazırdır” demişler

Çiçekçi kızımız adamın neden bu kadar mutsuz ve kızgın biri olduğunu hissederek bir iki dakika izin alıp bahçesine yönelmiş ve elinde küçük bir paketle adamların yanına gelmiş ve beraberce adamın malikanesine gitmişler.

Adam kızımızı baştan aşağıya süzmüş, kızın fakir olduğu çok belliymiş ve bu adamın daha da çok dikkatini çekmiş. Biraz kızgın birazda yüksek bir ses tonu ile: “Anlat bakalım seni her gün güldüren, bu mutluluğun kaynağı nerden gelmektedir?” demiş.

Çiçekçi kız adamın ses tonunun sertliğinden dolayı biraz ürkse de sözlerine tebessüm ederek başlamış “Merhaba, benim bu mutluluğumu size kelimelerle ifade edebilmem mümkün değil, ama size söyleyeceklerimi uygularsanız, mutluluğun sırrına sizde ulaşabilirsiniz” demiş.

Daha sonra elinde tuttuğu paketini krala doğru uzatıp: “Hediye paketini açtığınızda bir miktar tohum bulacaksınız, sizin bahçenizi düzenleyen bahçıvanlarınız var lakin size verdiğim bu tohumları odanızdaki pencerenin yanına koyacağınız saksı içerisine sizin ekmeniz ve ara ara sulamanız gerekiyor. Benim mutluluğumun sebebini bunları uyguladıktan sonra anlayacaksınız.” demiş ve adamdan izin isteyerek evine dönmüş.

Adam kendi kendine “Aman şimdi ben tüm oturup her gün bu saçma tohumlarla mı uğraşacağım” demiş ama yine de merakına yenik düşmüş ve tohumları saksıya ekmiş belli aralıklarla da sulamış.

Bir müddet sonra tohumlar yeşil yeşil filizlenmeye başlamış, adam her sabah kalktığında ilk olarak saksıya bakıyor sonra işlerini halletmeye gidiyormuş. Tohumların büyümesi onu adeta büyülemiş. Yine bir sabah uyandığında büyüyen bitkinin üzerinde bir çiçek açtığını görmüş. Adamın yüzünde çok belli etmemeye çalışsa da bir tebessüm oluşmuş. Arkasından pencereden içeriye doğru bir kelebek süzülmüş çiçeğin üzerine konmaya çalışırken adamın burnuna konmuş, adam burnundaki kelebeği görmek için aynaya dönüp bakmış ve bu haline bir kahkaha patlatmış.

O sırada odaya giren hizmetkarı adamın gülümsemesi ve kahkahasına çok sevinmiş. Günler geçtikçe bitki daha çok çiçek vermiş ve adam : “Ne kadar harika, ben ektim ve günler içerisinde ne güzel oldular” diye düşünüp her güne daha mutlu uyanır olmuş.

Çiçekçi kızımızın hediye ettiği tohumlar petunya çiçeğinin tohumlarıymış. Masalda belki eski aborjinlerden gelmekte olabilir, çünkü petunya ismini Fransızlardan almaktadır, ve Fransızlarında bu çiçeği amazonlardaki yerel bir kabileden öğrendikleri bilinmektedir.

Elbette burada mevzusu geçen çiçeğin masalının bize anlatmak istediği ana konu; kendi kendimize yaptığımız şeylerin bizim hayatımıza katacağı renk, mutluluk, anlam ve önem, sabrederek ve fark ederek yaşayabilmeniz dileğiyle. Eğer petunya çiçeği ( kahkaha) yetiştirmeyle ilgili bilgileri de öğrenmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir