Nergis Çiçeği

Narkissos ve Ekho

Narcissos bir peri ile tanrının oğlu olduğu için oldukça gösterişli ve yakışıklıymış. Bütün periler ve insanlar onu görüp âşık olmaktalarmış. Ama o kendisine aşık olanların hiç birisini kendine yakıştırmıyor, ilgilendiklerini fark ettiğinde de tamamen umursamaz bir tavır takınıyormuş.

Bir de genelde dağlarda, mağaralarda yaşayan çok güzel bir kız olan Ekho varmış. Ekho perilerin fısıltılarından Narkissos ’u duymuş ama onunla hiç karşılaşmamış.

Bir gün Narkissos bir mağarada gezerken Ekho onu görmüş ve görür görmezde kalbi pıtır pıtır atmış yanakları kıpkırmızı olmuş, hemen bir kayanın arkasına saklanmış. Birkaç gün boyunca Narkissos ’u sessiz sedasız takip etmiş. Zaten Ekho ’nun özrü onun Narkissos ile karşılaşsa da konuşmasına engelmiş. O sadece biri kendisi ile konuşurken kurduğu cümlenin sonundaki kelimeleri tekrarlayabiliyormuş.

Cesaretini toplamış ve nasılsa Narkissos ’ta beni görür görmez güzelliğimden etkilenip benim ona söylemek istediğim cümleleri kurar bende bu sayede ona hislerimi anlatabilirim diye düşünmüş. Yine bir mağaradayken tam kendini göstermeye niyet etmiş ama korku ile geri çekilmiş. O sırada bastığı bir dalın sesini Narkissos duymuş.

Narkissos “Kim saklanıyor orada?” diye sormuş.

Ekho “Orada” demiş.

Narkissos sesin kime ait olduğunu görmek için sesin geldiği yöne doğru yürümüş ve Ekho ‘da saklandığı yerden çıkmış.

Ama Narkissos yine o kibirli ve ukala tavrı ile diğerlerine davrandığı gibi Ekho ‘yu umursamamış.

Bunun üzerine Ekho kahrolmuş, yemeden içmeden kesilmiş. Geceler günler boyunca ağzına bir lokma koymamış ve en sonunda da kaybolmuş gitmiş. Ondan geriye bir tek sesi kalmış.  Ne zaman birisi dağda, mağarada, boş alanlarda seslense onların kelimelerini tekrar edermiş. Ölmeden öncede “Narkissos ‘ta birine aşık olsun, deliler gibi sevsin yemeden içmeden kesilsin ve sevdiği ile asla buluşamasın” diye beddua etmiş.

Narkissos

Narkissos yine etrafı keşfederek dolaşırken çok susadığını farketmiş ve şırıl şırıl bir yerlerden akan suyun sesine doğru ilerlemiş ve berrak bir pınar bulmuş kendisine. Pınara eğilip su içeceği sırada suda kendi yansımasını farketmiş ve kendine hayran hayran bakmaya başlamış. Suyunu içtikten sonra da yansımayı izlemeye doyamamış. İlk defa aşık olmuş ve yansımanın kendisi olduğunun farkında değilmiş. Ekho ‘nun hissettiği gibi hissediyormuş, oda yemeden içmeden kesilmiş. O kadar çok sevmiş ki sonunda kendini izlerken oracıkta ölmüş gitmiş.

Narkissos ‘un öldüğü periler arasında kulaktan kulağa yayılmış. Herkes Narkissos ‘un öldüğünü öğrenmiş ama nerede öldüğünü bilen yokmuş. Ama onun sürekli kendini izlediği pınarın yanına gittiklerinde orada Narkissos ‘un saçları gibi sarı, harika kokan çok güzel bir çiçek açmış olduğunu görmüşler. Ve periler kendi aralarında bu çiçeğin ismini Narkissos koymuşlar, çiçeğin ismi günümüze gelene kadar evrilmiş ve nergis çiçeği olmuş.

Nergis çiçeği narsist aşkları, çok sevip kavuşamamayı, egoistliği simgeleyen bir çiçek gibi gözükse de muhteşem kokusu ile evlerimize, masum duruşu ile gözlerimize güzellikler ekler. Eğer nergis çiçeği yetiştirmeyle ilgili bilgileri de öğrenmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşabilirsiniz

2 thoughts on “Nergis Çiçeği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir