Yılbaşı Kaktüsü

Bir zamanlar küçük bir evde skulent ve kaktüs beslemeyi çok seven bir aile varmış. Evleri çok büyük olmadığı için sadece bu küçük bitkileri yetiştirebiliyorlarmış. Bir gün evin sahibesi dışarıya çıktığında yine skulent cinsi olan ama biraz daha büyükçe bir çiçeği getirmiş.

Bitkilerin arasına eklenen yeni bitkinin boyu diğer skulentlerden daha uzun, yaprakları da daha iriceymiş. O nedenle diğer skulent ve kaktüsler yeni gelen bu bitki ile dalga geçmeye başlamışlar. “Skulent desen skulent değil, kaktüs desen benzemiyor, kesin ağaç bu” demişler.

yilbasi kak4 1

Evin yeni bitkisi bu söylenenlere çok üzülmüş ve kendi kendine “Biraz uzun olmanın ne gibi bir zararı olabilir ki? Ya da ben bir ağaçsam kime zararım olabilir ki?” diye düşünüyormuş.

Koca bir yaz mevsimi boyunca diğer bitkiler aralıklsız yeni bitki ile dalga geçmeyi sürdürmüşler. Zaman geçmiş ve artık havalar git gide soğumaya başlamış, evdeki diğer bitkiler kış soğuğundan etkilenmemek için derin bir uykuya dalmışlar. Ama bizim yeni çiçeğimiz onların uyuyor olmasına rağmen hala seslerini kafasının içinde duyar gibi oluyormuş ve uyuyamıyormuş.

Küçük evin minnoş kızı bir gün elinde bir kafesle eve gelmiş. Kafesin içerisinde çok güzel sapsarı bir kanarya varmış. Ama o kadar üzgün görünüyormuş. Hatta hüzünlü şarkılar söylüyormuş bu durum yeni bitkimizi de etkilemiş ve yaprakları parlaklığını kaybetmeye başlamış. Yeni bitki birkaç gün böyle geçtikten sonra düşünmüş, taşınmış ve hemen kendi kendine bu işe bir çözüm bulmalıyım demiş. Her gün kanaryaya bildiği tüm fıkraları, komik ve umut veren hikayeleri anlatıyor sürekli gülüyorlarmış. Kanaryada bu bitkiden çok memnun onun anlattığı neşeli hikayeler sonrası şen şakrak şakıyormuş.

yilbasikak2

Evin küçük hanımı minnoş kızımız kafesin başına geçmiş ve kuşu ile dertleşmiş. “Birkaç gün sonra yılbaşı ve ben öğretmenime sürpriz yapmak istiyorum ama ona hediye alabilecek kadar param yok, keşke bir çiçek bulsaydım ve öğretmenime götürebilseydim” diye anlatmış ve hıçkıra hıçkıra ağlamış.

Kanarya ve bitki bu duruma o kadar üzülmüşler ki bir anda kanarya “Öğretmenine beni götürse olmaz mı ki” demiş.

Bitki “Hayır hayır saçmalama, sen gidersen ben kiminle konuşup güleceğim, bu iş bana düşüyor, zaten minnoş kızda çiçek istiyor” demiş.

Kanarya “Ama çiçek açma mevsimi değil ki, hem sen çiçek açabilir misin?” demiş.

Bitki “Evet mevsimlerden kış ama birkaç hafta önce sen yokken bende çok üzgündüm ve hemen hemen bu can sıkıntısından ölmek üzereydim, sen geldikten sonra bana verdiğin sevgi ile yeniden kendime geldim, yani yine bizim bu minnoş kıza duyduğumuz sevgi ile çiçek açabilirim” diye eklemiş.

yilbasikak1 1

Minnoş kız 2-3 gün sonra kuşla çiçeğin odasına girdiğinde bir de ne görsün o uzun bitkisinin yapraklarının uçlarında kırmızılı çiçekleri var. “Öğretmenim bu çiçeklere bayılacak” diyerek bitkisini çokta incitmeden üzerinden birkaç kırmızı çiçeği almış ve bitkisinin yapraklarını da usulca öpmüş, “Annem senin adını bilmediğini söylemişti ama ben senin adını Yılbaşı Kaktüsü koyuyorum” demiş ve öğretmenine bu çiçekleri armağan etmek için odadan ayrılmış.

Kışın açan çiçekler harika bir görünüm verir, hele açan bir kaktüsse izlemesi şahanedir. Kıssanın verdiği sevginin gücüydü, umarım sizde birkaç çiçekle sevdikleriniz arasında kırılması zor bağlar kurar ve bir ömür mutlu mesut yaşarsınız… Eğer yılbaşı kaktüsünü yetiştirmeyle ilgili bilgileri de öğrenmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir