Kedi Aknesi

Her ne kadar biz insanlarda gözlenme oranı göz önüne alındığında daha düşük olsa da, maalesef sevimli kediciklerimizin de akne problemi var. Yaş, cins, cinsiyet ayrımı gözetmeden tüm kediler yaşam süreçlerinin belli bir döneminde akne olayı ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Neden geliştiği belirsiz olsa da, kedisi olanların kedisini akneden kurtarmak için deneyebilecekleri bir kaç yöntemde mevcuttur. Ortaya çıkış sebepleri ve tedavi için yardımcı olabilecek uygulamaları öğrenmek için okumaya devam edin.

Nedir kedi aknesi?

Kedi aknesi, kedinizin kıl köklerinde oluşan fazla miktarda keratin üretimi (foliküler keratinizasyon) ve yağ bezlerindeki aşırı salgıların tetiklemesiyle oluşur. Deri altı bezlerinden gelen yağlı salgılar, keratin ve sebum kombinasyonu ile kıl köklerinde tıkanmaya sebep olur. Kedi aknesinin en çok çene bölgesinde yaygın olduğu bilinmektedir ve bu nedenle de kedi çenesi sivilcesi olarakta adlandırılır.

Neye benzer kedi aknesi?
kedi aknesi1a
Kedi aknesi

Kedi aknesi, siyah veya beyaz noktaların eşlik ettiği küçük yumrular olarak kendisini gösterir. Görünüşü sivilceden çok kire benzediği için hafif vakalarda fark edilememesi olasıdır. Çene çevresi sarı bir ton alacağından özellikle açık renkli kedilerde daha rahat fark edilirken, akneye bağlı yağlı bir görünümde gözlenebilir.

Akne başlangıçta belki zararsız gibi gözüksede, ikincil bir bakteri enfeksiyonuna ve folikülite sebebiyet verebilir. Şiddetli vakalarda deride şişlik ve kızarıklık, tüy dökülmesi ve hatta kanamaya dahi sebep olabilir.

Kedi çene aknesi

Kedi çene aknesi nedenleri

Kedi çene aknelerinin nedenleri tam olarak anlaşılamamış olsa da, bir kaç potansiyel risk faktörü de bilinmektedir;

kedi aknesi 2a
Kedi aknesi
  • Diş hastalığından kaynaklı ağız çevresinin hijyeninin yapılamaması,
  • Stres,
  • Bazı virüsler,
  • Bağışıklık sisteminin düşmesi,
  • Gıda alerjileri,
  • Yağ bezlerinin aşırı çalışması, gibi risk faktörleri mevcuttur ve bu faktörler çenede akne oluşumuna sebebiyet verirler.

Kedi çene aknesi tedavisi

Kedi akneleri diğer cilt rahatsızlıkları ile kolayca karıştırılabilir, bu nedenle evde bir tedaviye başlamadan önce veteriner hekime danışılması önemlidir. Kedinizde insanlar için kullanılan ilaçları kullanmanız onların hassas deri ve tüyleri için ağır gelebilir ve hali hazırda bulunan vakanın daha da ilerlemesine sebep olabilir.

Kedi akneleri çoğu zaman görüldüğü gibi aniden kaybolmaya da meyilldir. Ancak bu aknelerin sivilceye dönmesi, düzenli şekilde çıkması tedavi edilmesini muhakkak gerekli kılar.

En yaygın tedavi yöntemlerini saymak gerekirse;

Çene temizliği

Aknenin geliştiği bölgeyi temizlemek için antibakteriyellerle yıkama yapılmalıdır. Bu temizlik günde iki kez temizlemeyi gerektirir. Eğer kedinizi sürekli gözlem altında tutabiliyorsanız, her yemek yemesinden sonra yıkama işlemini yapabilirsiniz. Aloe vera da derisini rahatlatmak amacı ile uygulanabilir.

Omega-3

Omega 3 gibi yağ asitleri cildin sağlıklı olmasını sağladığı için cilt problemine yatkın kedilerde de faydalı olur.

Kase değişimi

Kedilerimiz için bir çok alternatif su ve mama kaseleri mevcuttur. Tam kanıtlanmamış olsada bazı araştırmacılar plastik kapların kedi aknesi oluşumunda etkili olduğu görüşünü savunmaktalar. Bu kaseler yerine paslanmaz çelik veya yine sağlığa zararı olmayacak şekilde üretilmiş seramik kaselerden satın alıp kedinizin sağlıklı olmasına yardımcı olabilirsiniz.

Şampuanlar

Kedilerini kendi yada bebekler için kullanılan şampuanlarla yıkayanlar olduğunu bildiğim için bununda kedi derisi ve tüyleri için çokta uygun olmayacabileceğini söylemem gerekiyor. Hafif kedi akne vakalarında veterinerizin önereceği antiseboreik bir şampuan kullanabilir. Eğer vaka ikincil bir enfeksiyon oluşturmuşsa yani bakteri yada viral bir etki sebebi gözleniyorsa; antifungal, antiviral yada antibakteriyel içerikli evcil hayvanlara uygun şampuan kullanmanız gerekir.

Merhemler

Bazen veterineriniz tedavi amacı ile tıkanan gözeneklerin açılmasına yardımcı olmak adına benzoil peroksit jel reçeteleyebilir. Ancak bu bazı kediler için rahatsız edici olabilir, kedinizi bu jeli uyguladığınız sürelerde gözlemlemeniz önemlidir. Herhangi bir olumsuz etkisini görürseniz acilen veterinerizle diyaloğa geçmeniz uygun olacaktır.

Antibiyotikler

Enfeksiyon oluşturan ağır vakalarda veterineriniz bir kür sistemik antibiyotik önerebilir.

Tüy kesimi

Kedinizin tüylerini kendiniz kesmeyin, bu daha çok deri tahrişi ve deride kızarıklıklara sebep olabilir. Eğer veterineriniz tüyün alınmasını uygun görürse kendisi gerekli bölgedeki tüyleri nazik bir şekilde kesecektir.

Tüm tedavi yöntemleri uygulandıktan ve iyileşme gözlemlendikten sonrada bazen kedi aknesi kendini tekrarlayabilir. İyi bir bakım ve temizlik programı uygulayarak tekrarlaması yada ağırlaşmasının önüne geçebilirsiniz.

Kedi aknesi önlenebilir mi?

Kedi aknesinin altında yatan nedenler tam olarak bilinmese de, oluşma riskini azaltabileceğiniz adımlar vardır.

Kedinizin mama ve su kabının çelik veya seramik kaplarda olması, önleme yöntemlerinden biri olabilir. Kedinize düzenli bakım ve özeni gösteriyor olmanız, rutin kontrollerini yaptırmanızda kedi aknesi gibi pek çok cilt rahatsızlıklarının erken teşhis edilmesini sağlar.

Bu yazıyı paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir